Tovar posielame

kurierskou

spoločnosťou

 

 

 


Stroboskopy

Meranie otáčok je v priemysle dosť častým úlohou. Ide napríklad o kontrolu rýchlosti otáčania motorov, hriadeľov, ozubených súkolí, generátorov a iných rotujúcich častí strojných zariadení alebo meranie obvodovej rýchlosti týchto súčastí, ale tiež napríklad rýchlosti posuvu dopravného pásu.

Spôsoby merania otáčok

Tieto úlohy možno vykonávať rôznym spôsobom, v zásade je možné dotykové meranie otáčok alebo bezdotykové meranie otáčok .

Pre prvý metódu, teda kontaktné meranie otáčok sú k dispozícii ručné prístroje, ktoré buď snímajú rotačný pohyb napríklad remenice alebo hriadeľa v jej osi (často s využitím sústružníckeho vpichu) alebo obvodovú rýchlosť priložením snímacieho kolieska k obvodu rotujúce remenice alebo bicykle. V tomto druhom prípade je možné použiť taký prístroj nielen pre meranie obvodové rýchlosti rotujúcich súčastí, ale aj pre snímanie lineárneho pohybu, teda napríklad posuvu dopravného pásu. Pre snímanie pohybu sú tieto prístroje zvyčajne vybavené rôznymi výmennými nástavcami s gumovým povrchom, prispôsobenými pre jednotlivé merania.

Bezkontaktné meranie otáčok naproti tomu nevyžaduje dotyk a snímanie pohybu je realizované svetelným lúčom.Je teda v mnohých prípadoch jednoduchšie a praktickejšie, nedá sa ale povedať, že je vždy výhodnejšie. Pre niektoré úlohy alebo podmienky merania je vhodnejší alebo dokonca jedine možné meranie otáčok kontaktným spôsobom, napríklad pri meraní obvodovej rýchlosti, pri malom priemere hriadeľa alebo pri usporiadaní nevhodnom pre bezdotykové meranie otáčok. Obe metódy sa teda vzájomne nenahrádzajú, ale dopĺňajú. Vhodným riešením pre univerzálne použitie sú preto kombinované merače otáčok .

Princíp merania otáčok

Prístroje pre bezkontaktné meranie otáčok využívajú v zásade dvoch princípov. U prvého z nich prístroj vysiela trvalý svetelný lúč, obvykle laserový, ktorý je odrážanie špeciálnou odrazkou, nalepenú na rotujúce súčasti. Späť k prístroju sa teda vracia lúč pulzujúca, tieto svetelné impulzy sú snímané av počítadlu prístroja je vyhodnocovaná ich frekvencia. Tento princíp je podrobnejšie popísaný v časti Otáčkomery .

Druhý spôsob využíva zotrvačnosti ľudského oka. Vysielaný je naopak svetelný lúč prerušovaný s nastaviteľnou frekvenciou, v okamihu, keď táto frekvencia súhlasí s rýchlosťou otáčania merané súčasti sa táto zdanlivo zastaví.Týmto princípom sa podrobnejšie zaoberá časť Stroboskopy .

 

Usporiadať podľa 
Výrobca  

 

Naša cena 173,00 €

skladom
doprava zdarma


225,00 €

Naša cena 214,00 €

skladom
doprava zdarma


207,00 €

Naša cena 197,00 €

skladom
doprava zdarma


287,00 €

Naša cena 273,00 €

skladom
doprava zdarma


343,00 €

Naša cena 326,00 €

skladom
doprava zdarma


640,00 €

Naša cena 601,00 €

skladom
novinka
doprava zdarma


728,00 €

Naša cena 726,00 €

skladom


799,00 €

Naša cena 797,00 €

skladom

NTgwM2J